Do zabezpieczania drewna w naszej stolarni używamy najwyższej jakości oleje oraz woski. Podczas czyszczenia oraz konserwacji mebli drewnianych należy poświęcić im nieco więcej uwagi, dlatego należy pamiętać o kilku cennych wskazówkach.
• Do codziennej pielęgnacji mebli olejowanych oraz woskowanych mebli należy używać miękkiej suchej ściereczki z. W razie konieczności można użyć lekko wilgotnej ściereczki namoczonej w neutralnym, łagodnym detergencie ( np. płyn do mycia naczyń ), pamiętając o wytarciu mebli do sucha.
• Zmiana odcienia barwy mebla jest zjawiskiem naturalnym wywoływanym działaniem promienia UV.
• Zalecamy pod kubki, filiżanki, talerze stosować podkładki.
• Podczas pisania należy używać podkładki, którą będzie chronić mebel przed odgnieceniami.
• Konserwacja drewna olejowanego - zaolejowaną powierzchnię należy ponownie zaimpregnować nową, bardzo cienką warstwą, która zregeneruje powłokę ochronną.
• Konserwacja drewna woskowanego - bawełnianą szmatką należy równomiernie wetrzeć wosk ( cienka warstwa ) i pozostawić do przeschnięcia.
WPŁYW TEMPERATURY I WILGOTNOŚCI POWIETRZA W MIESZKANIU NA MEBLE DREWNIANE
Drewno jako materiał higroskopijny posiada zdolność do pochłaniania pary wodnej znajdującej się w powietrzu. Procesowi temu towarzyszy zjawisko pęcznienia. Kurczenie i pęcznienie drewna są zjawiskami odwracalnym i w przybliżeniu są sobie równe przy takiej samej zmianie poziomu wilgotności. W rzeczywistości drewno stale „pracuje” dążąc do stanu równowagi higroskopijnej i odpowiadającej mu wilgotności równowagowej. Należy pamiętać, że wilgotność równowagowa zmienia się wraz ze zmianą warunków otoczenia - głównie wilgotności względnej i temperatury powietrza. Zimą w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem wilgotność powietrza spada nawet do 25 %, natomiast latem w dżdżyste dni często przekracza 90%. Chcąc uniknąć zmian wynikającą z pęcznienia lub skurczu należy dążyć do utrzymania względnej wilgotności powietrza na stałym poziomie 40% - 60%.
SPOSOBY NA UTRZYMANIE WŁAŚCIWEGO POZIOMU WILGOTNOŚCI POWIETRZA W MIESZKANIU
- nawilżacze powietrza
- odpowiednia wentylacja - można utrzymać wilgotność na przybliżonym poziomie, okna powinny mieć specjalne systemy rozszczelnienia
- pojemniki z wodą na kaloryferach w okresie zimowym
Podsumowując należy stwierdzić, że występowanie szczelin w drewnie, szczególnie w pewnych porach roku jest czymś normalnym wynikającym z naturalnych właściwości drewna. Można je jednak ograniczyć do minimum stosując się do wspomnianych wyżej zasad.