Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Pielęgnacja mebli drewnianych

Pielęgnacja mebli drewnianych

Do zabezpieczania drewna w naszej stolarni używamy najwyższej jakości oleje oraz woski. Podczas czyszczenia oraz konserwacji mebli drewnianych należy poświęcić im nieco więcej uwagi, dlatego należy pamiętać o kilku cennych wskazówkach.

Do codziennej pielęgnacji mebli olejowanych oraz woskowanych mebli należy używać miękkiej suchej ściereczki z. W razie konieczności można użyć lekko wilgotnej ściereczki namoczonej w neutralnym, łagodnym detergencie ( np. płyn do mycia naczyń ), pamiętając o wytarciu mebli do sucha.

• Zmiana odcienia barwy mebla jest zjawiskiem naturalnym wywoływanym działaniem promienia UV.

• Zalecamy pod kubki, filiżanki, talerze stosować podkładki.

• Podczas pisania należy używać podkładki, którą będzie chronić mebel przed odgnieceniami.

Konserwacja drewna olejowanego - zaolejowaną powierzchnię należy ponownie zaimpregnować nową, bardzo cienką warstwą, która zregeneruje powłokę ochronną.

Konserwacja drewna woskowanego - bawełnianą szmatką należy równomiernie wetrzeć wosk ( cienka warstwa ) i pozostawić do przeschnięcia.


WPŁYW TEMPERATURY I WILGOTNOŚCI POWIETRZA W MIESZKANIU NA MEBLE DREWNIANE

Drewno jako materiał higroskopijny posiada zdolność do pochłaniania pary wodnej znajdującej się w powietrzu. Procesowi temu towarzyszy zjawisko pęcznienia. Kurczenie i pęcznienie drewna są zjawiskami odwracalnym i w przybliżeniu są sobie równe przy takiej samej zmianie poziomu wilgotności. W rzeczywistości drewno stale „pracuje” dążąc do stanu równowagi higroskopijnej i odpowiadającej mu wilgotności równowagowej. Należy pamiętać, że wilgotność równowagowa zmienia się wraz ze zmianą warunków otoczenia - głównie wilgotności względnej i temperatury powietrza. Zimą w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem wilgotność powietrza spada nawet do 25 %, natomiast latem w dżdżyste dni często przekracza 90%. Chcąc uniknąć zmian wynikającą z pęcznienia lub skurczu należy dążyć do utrzymania względnej wilgotności powietrza na stałym poziomie 40% - 60%.


SPOSOBY NA UTRZYMANIE WŁAŚCIWEGO POZIOMU WILGOTNOŚCI POWIETRZA W MIESZKANIU

- nawilżacze powietrza

- odpowiednia wentylacja - można utrzymać wilgotność na przybliżonym poziomie, okna powinny mieć specjalne systemy rozszczelnienia

- pojemniki z wodą na kaloryferach w okresie zimowym


Podsumowując należy stwierdzić, że występowanie szczelin w drewnie, szczególnie w pewnych porach roku jest czymś normalnym wynikającym z naturalnych właściwości drewna. Można je jednak ograniczyć do minimum stosując się do wspomnianych wyżej zasad.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl